• TEMAT MIESIĄCA

    6 lekcji długowieczności

    4/kwiecień 2024

    Wystarczy wprowadzić choć dwie zmiany w stylu życia, aby zwiększyć swoje szanse na świętowanie (co najmniej) setnych urodzin. Ale pamiętajmy, że działają one na zasadzie synergii, czyli im więcej zaleceń będziemy przestrzegać, tym lepiej.

     

    Przez tysiące lat naukowcy poszukiwali eliksiru młodości, czegoś, co pomoże nam żyć dłużej i zdrowiej, czyli oddalić w czasie typowe skutki starzenia się organizmu. Tymczasem okazuje się,  że sekret długowieczności mamy niemal na wyciągnięcie ręki – może bowiem tkwić w naszych co-dziennych nawykach: diecie, aktywności fizycznej oraz relacjach z rodziną i przyjaciółmi…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • DBAM O ZDROWIE

    Kleszcz. Co robić?

    4/kwiecień 2024

    Kleszcze obudziły się już z zimowego letargu i będą groźne. Starajmy się przed nimi chronić, wystarczy bowiem jedno ugryzienie, by zaraziły nas poważną chorobą. Warto też wiedzieć, jak postępować, gdy do niego dojdzie.

     

    Kleszcz to pasożyt, który może przyczaić się wszędzie, gdzie jest zieleń: nie tylko w lesie, ale też na skwerze i działce – w krzakach, pomiędzy źdźbłami trawy, pod liśćmi drzew. Żywi się krwią, głównie zwierzęcą, ale ludzką też nie pogardzi. Kiedy ssie krew, do organizmu żywiciela przedostają się drobnoustroje chorobotwórcze, które przenosi. Wszystkie choroby odkleszczowe są groźne…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • DBAM O URODĘ

    Wiosenny doping dla zmęczonej cery

    4/kwiecień 2024

    Widzisz w lustrze nowe zmarszczki, łuszczącą się skórę, szary kolor twarzy? Oto program pielęgnacji, który sprawi, że za miesiąc będziesz wyglądać tak pięknie, jak po pobycie w SPA.

     

    Nasza skóra ma nieco inne potrzeby w ciągu doby. Rano wymaga odpowiedniej dawki nawilżenia oraz ochrony przed wolnymi rodnikami  i zanieczyszczeniami ze środowiska. Z kolei wieczorem pielęgnacja ma na celu wsparcie naturalnych procesów odbudowy, które zachodzą w naszej skórze podczas snu. Stąd zabiegi pielęgnacyjne powinny być inne rano, a inne wieczorem…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • ŻYJĘ ZDROWO

    Mind fitness, czyli głowa na ćwiczeniach

    4/kwiecień 2024

    Dbamy o ciało, aby żyć zdrowiej i dłużej. A co z mózgiem? On również potrzebuje ciągłej gimnastyki. Tylko tak możemy uwolnić swój wrodzony potencjał i osiągnąć życiowy sukces. 

     

    Dzieciństwo i wczesna młodość to czas nieustannej nauki, odkrywania własnych możliwości i otaczającego świata. Podejmowania wyzwań, mimo że często wiążą się ze sporym wysiłkiem i ryzykiem. Mózg nieustannie bombardowany jest nowymi informacjami, dźwiękami, smakami, zapachami i chłonie je jak gąbka. Z czasem jednak procesy zwalniają, a my popadamy w schematy działania, rutynę…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • JEM ZDROWO

    Tajemnice herbaty

    4/kwiecień 2024

    Anglicy mają swój rytuał five o' clock, czyli picie herbaty z małym smakołykiem o godz. 17. My również lubimy się nią delektować, ale pijemy też, by ugasić pragnienie.

     

    Herbata jest obecnie drugim najczęściej wybieranym napojem na świecie. Zaraz po wodzie. Największymi jej amatorami są Turcy. My zajmujemy w tej konkurencji 4 miejsce w Europie i 8 na świecie, a więc jesteśmy w czołówce. Większość mieszkańców naszego kontynentu preferuje herbaty czarne. Azjaci upodobali sobie zielone. Ale rodzajów jest więcej. Oto, czym się różnią…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • JESTEM EKO

    Chwasty, które leczą

    4/kwiecień 2024

    Uważamy je za niepożądane rośliny, zaciekle tępimy i usuwamy z ogródka. Tymczasem mają one liczne właściwości lecznicze, które chętnie wykorzystywano w medycynie ludowej.

     

    Leki roślinne są tak stare, jak ludzkość. Dzięki postępowi nauki odkrywamy w dobrze lub mniej znanych roślinach nowe biologicznie aktywne składniki i przekonujemy się, że są one nadal przydatne we współczesnym lecznictwie. Znajdują się wśród nich popularne chwasty, które wyrywamy. Warto wykorzystać je do sporządzenia domowymi sposobami medykamentów wspomagających terapię farmakologiczną…

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS