• TEMAT MIESIĄCA

    Co nas gryzie?

    5/maj 2023

    Latem znacznie łatwiej o bliskie spotkania z żądnymi naszej krwi owadami, dlatego warto zawczasu poznać najlepszą strategię postępowania po ich ukłuciach. Podpowiadamy,  jak złagodzić ich nieprzyjemne skutki.

     

    Potocznie najczęściej mówimy, że pogryzły nas meszki albo mamy ślady po ukąszeniach komarów. Tymczasem owady nie mają zębów, dlatego specjaliści używają raczej terminu ukłucie. Kłują wszelkie owady, za wyjątkiem pszczół, os i szerszeni, które mogą użądlić (bo mają żądła). Budzą się zwykle wiosną, a największa aktywność przypada na miesiące letnie. Najlepiej chronić się przed nimi za pomocą repelentów, czyli specjalnych preparatów w spreju czy żelu

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • DBAM O ZDROWIE

    Schorzenia, które przychodzą z wiekiem

    5/maj 2023

    Czasu nie sposób zatrzymać. Nie da się też zahamować procesu starzenia się. Można jednak tak dbać o organizm, aby ograniczyć problemy związane z niektórymi chorobami.

     

    Globalne badanie Ipsos MORI z 2019 r. przeprowadzone w 30 krajach świata wykazało, że większość z nas o starzeniu się myśli pozytywnie jako o okresie, gdy będziemy wreszcie mogli zwolnić tempo i mieć więcej czasu dla siebie i bliskich. Obawy budzi jednak pogorszenie się stanu zdrowia. Nawet jeśli nie zmagamy się z poważną chorobą, to nasza ogólna kondycja nie poprawia się i mamy coraz więcej dolegliwości. Co robić?

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • DBAM O URODĘ

    Zanim założysz sandałki

    5/maj 2023

    Latem nasze stopy są na pierwszym planie. Jeśli chcemy, aby były ładne, warto się o nie zatroszczyć i zafundować im regenerujące zabiegi, a gdy im coś dolega – wizytę u specjalisty.

     

    Nasze stopy oprócz wygodnych butów potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma na nich gruczołów łojowych, dlatego ich skóra łatwo ulega przesuszeniu. Jednocześnie na podeszwach stóp znajduje się dużo gruczołów potowych, których pracę znacznie nasilają buty ze sztucznego tworzywa i syntetyczne rajstopy lub skarpety. Efekt? Przesuszony naskórek szybko grubieje i rogowacieje, pojawiają się odciski, skóra ma skłonność do pękania. Warto wtedy poszukać pomocy u podologa

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • ŻYJĘ ZDROWO

    Woda z kranu – to warto wiedzieć

    5/maj 2023

    Skąd nasza  niechęć do picia wody z kranu?          Z dawnych czasów, gdy różnie bywało z jej jakością. Dziś normy kranówki są rygorystyczne. Zanim popłynie do naszych mieszkań, przechodzi wiele procesów. Podajemy fakty, obalamy mity.

     

    Odkręcamy kran, lejemy do szklanki wodę, a ona ma jakiś... mleczny kolor. Spokojnie! To tylko złudzenie optyczne wynikające z napowietrzenia wody. Po chwili stanie się ona krystaliczna. Nasza kranówka spełnia wymagania polskiego i europejskiego prawa. Czym różni się więc kranówka od wody sprzedawanej w sklepach?

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • JEM ZDROWO

    Doceń witaminy z zamrażarki

    5/maj 2023

    Dietetycy przypominają, byśmy codziennie jedli minimum pół kilograma warzyw i owoców. W naszym klimacie niełatwo o tej porze roku o taką porcję. Są wprawdzie nowalijki, ale je lepiej jeść z umiarem. Dużo wartościowsze są mrożonki. Sięgajmy po nie.

     

    Kto ma działkę lub mały ogródek, ten wie, że posiane na grządkach rośliny ledwo zdążyły wypuścić młode listki. Lepiej wygląda sytuacja w szklarniach i tunelach. Tam już lato w pełni. Urosła młoda rzodkiewka, sałata, a nawet ogórki, marchew i truskawki. Są dorodne i apetyczne. Pełno tych pyszności w sklepach i na bazarach. Jest tylko jeden problem – były intensywnie nawożone i pryskane przeciwko chorobom i szkodnikom.

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS
  • JESTEM EKO

    Ogród w zgodzie z naturą

    5/maj 2023

    Ogród przyjazny naturze daje same korzyści.  Nie tylko zaspokaja potrzeby wszystkich użytkowników, ale jest też łatwiejszy i tańszy      w utrzymaniu. Panuje w nim różnorodność flory i fauny.

     

    W ekologicznym ogrodzie dobrze czują się nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, ptaki, owady. To miejsce, w którym ogrodnik stara się ograniczyć ingerencję w naturalny ekosystem i dba o bioróżnorodność. Nie zależy mu, aby wszystko zmieniać, karczować i sadzić od nowa. Wręcz przeciwnie, zachowuje w miarę możliwości zastaną tam naturę i dostosowuje się do niej

    (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

    CMS