• TEMAT MIESIĄCA

  Przeziębienie. 3 etapy infekcji

  10/październik 2022

  Jeśli uda się powstrzymać wirusy, choroba może trwać nawet kilka godzin. Zwykle organizm jednak potrzebuje więcej czasu,  by wrócić do zdrowia. Jak pomóc sobie w kolejnych dniach?

   

  Taka choroba to najczęściej sprawka wirusów. Zidentyfikowano ponad 100 różnych rodzajów tych zarazków. Okazuje się jednak, że objawy infekcji, które wywołały, są bardzo podobne. Przeziębienie zaczyna się najczęściej 2−3 dni po przemarznięciu lub przewianiu (stąd zresztą wzięła się nazwa tej przypadłości), choć tak naprawdę wychłodzenie organizmu to jedynie czynnik sprzyjający. Rzeczywistą przyczyną jest atak wirusów, a przemarznięcie sprzyja im o tyle, że prowadzi do chwilowego obniżenia naszej odporności

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • DBAM O ZDROWIE

  Prawdziwy mężczyzna badań się nie boi

  10/październik 2022

  I słusznie! To ważne szczególnie w przypadku facetów po czterdziestce. Dzięki takiej postawie można znacząco zmniejszyć ryzyko wielu chorób i zapewnić długie życie w dobrym zdrowiu. 

   

  Choć większość panów twierdzi, że nie odczuwa lęku przed wizytą u specjalisty, z jakichś przyczyn wielu z nich uchyla się od tego. Być może powodem jest fakt, że aż 23 proc. mężczyzn uważa badania profilaktyczne za coś zupełnie niepotrzebnego. Trudno o bardziej niebezpieczne przekonanie. Dzięki regularnym badaniom kontrolnym możemy wykryć choroby, których nieleczenie często kończy się przedwczesną śmiercią, a co najmniej znacznym spadkiem jakości życia. Jakie badania należy wykonać po czterdziestce, a które są ważne dla pięćdziesięciolatka? 

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • DBAM O URODĘ

  Akcja regeneracja

  10/październik 2022

  Po wakacjach mamy zwykle więcej kłopotów z włosami. W zależności od problemu, proponujemy pięć sprawdzonych pielęgnacyjnych programów.

   

  Chociaż włos jest martwą tkanką, to reaguje jednak na różne bodźce. Jego zewnętrzną warstwę stanowi osłonka, zbudowana z dachówkowato nachodzących na siebie komórek, spojonych w naturalny sposób m.in. ceramidami. Uszkodzenie jej na skutek działania słońca, częstego farbowania, nadużywania lokówki czy prostownicy powoduje, że włosy stają się słabe i matowe. Dlatego tak ważne są właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Między innymi nieużywanie szamponów, które wytwarzają dużo piany

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • ŻYJĘ ZDROWO

  SOS dla oczu

  10/październik 2022

  Choć wymagają uwagi przez cały rok, to pora jesienno-zimowa jest dla nich szczególnym wyzwaniem. Nawilżanie i odpowiednie ćwiczenia pomogą im przetrwać ten trudny czas.

   

  Przebywanie przez długie godziny w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach ze sztucznym światłem sprawia, że śluzówka oczu szybciej wysycha. W efekcie może pojawić się pieczenie, zaczerwienie, łzawienie czy uczucie piasku pod powiekami. Naszym oczom nie służy też częstsze spędzanie czasu przed ekranem telefonu, komputera i telewizora czy wieczorne czytanie.  Jak sobie pomóc?

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • JEM ZDROWO

  Co i jak jeść gdy pali w przełyku

  10/październik 2022

  Znów dopadła cię zgaga? Może podejrzewasz tłusty twarożek z dodatkiem śmietany, pikantne leczo lub ciasto czekoladowe? To bardzo prawdopodobne, ale smakowitych winowajców może być więcej.  Warto sprawdzić, czego unikać, a co można jeść bez narażania się  na tę przykrą dolegliwość.

   

  Każdego dnia zgaga zatruwa życie co najmniej kilku tysiącom ludzi w naszym kraju. Cierpią na nią zwłaszcza osoby po pięćdziesiątce i chorzy przyjmujący na stałe kilka leków, ale ta dolegliwość może się pojawić także u ludzi młodych. Niektórzy miewają pieczenie w przełyku, kwaśne lub gorzkie odbijanie i nudności sporadycznie, a inni nawet kilka razy w tygodniu. Zwykle objawy zaczynają się tuż po posiłku lub w nocy, gdy późno jemy kolację

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • JESTEM EKO

  Energia na wagę złota

  10/październik 2022

  Trudno dziś wyobrazić sobie w miarę wygodne funkcjonowanie bez energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na nią jest zmienne, ale nigdy nie zanika. Jak zatem racjonalnie z niej korzystać w codziennym życiu?

   

  Dla wielu z nas brak prądu to niemal koniec świata. Od czasu, gdy w naszych domach pojawiły się żarówki, diametralnie zmieniliśmy codzienne nawyki. Ograniczyliśmy ilość potrzebnego snu, przedłużyliśmy aktywność do późnych godzin nocnych i zaczęliśmy korzystać z energii elektrycznej praktycznie w każdej minucie życia, zarówno w domu, jak i pracy. Wręcz nierealne wydaje się dzisiaj funkcjonowanie bez komórki i komputera

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS