• TEMAT MIESIĄCA

  Przeziębiona? 5 skutecznych terapii, które pomogą ci wyzdrowieć

  11/listopad 2021

  Lepsze samopoczucie, łatwiejsze oddychanie, mniej powikłań  i szybszy powrót do zdrowia. Sprawdź, jakie domowe zabiegi pomogą ci osiągnąć takie efekty!

   

  Choroba dopada nas najczęściej wtedy, gdy mamy najwięcej do zrobienia. To nie przypadek – niebagatelną rolę w osłabieniu odporności odgrywają stres i przemęczenie. W dodatku, im więcej czekających obowiązków, tym bardziej zależy nam na tym, by szybko wyzdrowieć. Warto jednak powiedzieć sobie „zwalniam”, przynajmniej na kilka dni, i przeznaczyć ten czas na odpoczynek. Zyskaną dzięki temu energię organizm spożytkuje do walki z wirusami – pokona je wtedy szybciej, a ryzyko powikłań będzie mniejsze. Co jeszcze można dla siebie zrobić?

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • DBAM O URODĘ

  Przebarwienia - łatwo je złapać, trudno się pozbyć

  11/listopad 2021

  Jedną z głównych powodów pojawienia się plamek na skórze są promienie UV. Ale nie tylko im takie zmiany zawdzięczamy...


  Promienie UV potrafią pięknie ozłocić skórę. Pod ich wpływem wytwarza ona barwnik (melaninę) i powstaje opalenizna, która jest naturalną tarczą przeciwsłoneczną cery. Proces ten bywa zakłócony – wtedy pigment gromadzi się w niektórych miejscach w nadmiarze i tworzy nieestetyczne plamki. Najprędzej pojawiają się tam, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych – na twarzy, dekolcie, dłoniach. Jednak nie tylko słońce jest winne!

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • ŻYJĘ ZDROWO

  Odstresowanie przez zarządzanie

  11/listopad 2021

  Gdy stres staje się naszym nieodłącznym towarzyszem, kilka głębszych oddechów już nie pomoże. Warto wtedy znaleźć jego źródła i tak zorganizować sobie życie, by je usuwać, a nie mnożyć.

   

  Stres to – najprościej mówiąc – reakcja organizmu na silny bodziec – zarówno pozytywny, jak i negatywny. A zwłaszcza tych ostatnich w dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i zagrożeń, nie brakuje. Szczególnie odczuwamy to my, kobiety, działając najczęściej na wielu płaszczyznach równocześnie. Ogarniamy i pracę, i sprawy domowe, ciągle czymś się martwimy. Pandemia i obawy o zdrowie, swoje i bliskich, dołożyły swoje

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • JEM ZDROWO

  Dobry tłuszcz nie jest zły. Najważniejszy jest umiar!

  11/listopad 2021

  Wyklęte kiedyś masło powoli wraca do łask, chociaż margaryny też mają wielbicieli. Na smalec nadal patrzymy podejrzliwie. Za to oleje zawsze były i są uważane za zdrowe. Część z nich rzeczywiście jest niemal lekarstwem.  Ale nie wszystkie. Poznajmy prawdę o tłuszczach.

   

  Okrasa, inaczej omasta była przysmakiem w kuchni staropolskiej. Teraz młodzi ludzie nie bardzo już wiedzą, co to jest. Co najwyżej kojarzą okrasę z nazwiskiem naszego popularnego kucharza. A tymczasem chodzi o wytopioną słoninę i skwarki, nierzadko z cebulką. Okrasą bywało też czasem masło, a w niektórych regionach Polski tłuszcz kaczy lub gęsi. Omaszczano nimi np. gotowane kasze, pierogi, kopytka, ziemniaki, duszoną kapustę. Smakowały wspaniale!

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • JESTEM EKO

  Czyste powietrze w domu

  11/listopad 2021

  Nie jesteśmy w stanie sami znacząco poprawić jakości powietrza, jakie otacza nas na zewnątrz. W domu jest to jednak możliwe. Jak?

   

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 9 na 10 osób na świecie oddycha złym powietrzem. Mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń z łatwością przedostają się poprzez szczeliny w oknach czy otwartych drzwiach, ale też wnosimy je do domu przyczepione do naszych ubrań. Aż strachpomyśleć, jak ta liczba wzrasta podczas smogu, który w sezonie grzewczym od lat daje nam się we znaki. Często nie zdajemy sobie sprawy ze złej jakości powietrza w najbliższym otoczeniu. A wraz z nim do naszego organizmu dostają się: tlenek węgla, tlenek siarki i azotu, ozon i wszelkiego rodzaju pyły.

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS
 • DBAM O ZDROWIE

  Naturalne sposoby na menopauzę

  11/listopad 2021

  Pomogą przygotować się do zmian hormonalnych, jakie czekają twój organizm i zmniejszą dokuczliwe objawy związane z klimakterium.

   

  Menopauza, czyli ostatnia menstruacja, pojawia się zwykle ok. 50.- 55. roku życia kobiety. Niektóre dane są nawet bardziej precyzyjne – wynika z nich, że większość Polek przestaje miesiączkować w wieku niespełna 51 lat. To tyle, jeśli chodzi o statystyki, które są przecież tylko wyliczeniem średniej arytmetycznej. W praktyce każdy organizm działa trochę inaczej, a sam czas wystąpienia menopauzy uzależniony jest od wielu czynników m.in. genów, stylu życia, przebytych chorób itp.

  (czytaj więcej w najnowszym wydaniu)

  CMS